Агенда.мк

контент агрегатор

СЈО побарало притвор за Мијалков бидејќи имале оперативни информации дека ќе бега
Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена поради опасност од бегство, дознава „Макфакс“. Специјалното јавно обвинителство навело дека за обвинетиот имаат оперативни информации дека ќе избега, односно дека презема дејствија и активности со кои планира да... Читај понатаму
Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е странката да не е известена дека за неа се бара мерка притвор
Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката во случајов Сашо Мијалков дека за него се бара мерка притвор, вели за „А1он“ адвокатот на Сашо Мијалков, Антонио Апостолски. Тој рече можеби неговиот клиент ќе понудел патна исправа или гаранција. – Странката мора да... Читај понатаму
Владата го усвои моделот за реформа на УБК
На денешната седница Владата го разгледа и усвои предлог-моделот за реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем, со план за негово воспоставување, соопшти владината прес-служба. На седницата Владата го задолжила Министерството за внатрешни работи во соработка со надлежните органи на државната управа и други институции да ги координира сите активности кои произлегуваат... Читај понатаму
Владата ги зголеми средствата за поддршка на трошоците за купување печки на пелети
На денешната седница Владата на РМ ги зголеми средствата за поддршка на трошоците за купување печки на пелети во домаќинствата од 14.000.000, на 21.000.000 денари. Владата исто така го задолжи Министеството за економија да објави втор Јавен оглас каде право на аплицирање ќе имаат сите домаќинства кои купувале печки... Читај понатаму
Тадиќ: Фаланга од регионални популисти преку глувчешки канали го пренесоа Груевски
Поранешниот српски претседател, сега лидер на опозициската Социјалдемократската партија (СДС) Борис Тадиќ убеден е дека за време на префрлањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Унгарија постоел таен, тивок и организиран договор меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ, црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ и премиерите на Албанија и Унгарија, Еди... Читај понатаму
Милан во 2017. преговарал за трансфер на Роналдо
Поранешниот извршен директор на Милан, Марко Фасоне, откри интересни информации од неговото неодамнешно минато во клубот. Според него, поранешниот претседател на „росонерите“ Јонхон Ли сакал да ја купи суперѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, кој тогаш бил фудбалер на Реал Мадрид. – Да, Јонхон Ли сакаше да го донесе Кристијано... Читај понатаму
Владата со негативно мислење за Предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април
Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „На оваа своја седница Владата донесе негативно мислење за предлог- закон за амнестија на лицата осомничени, обвинети и осудени за собраниските настани од 27 април 2017 година, кој беше доставен од група... Читај понатаму
Трамп: Можно е принцот Бин Салман да знаел за убиството на Кашоги
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД ќе останат покрај Саудиска Арабија и покрај тоа што е „многу веројатно“ дека принцот Мохамед бин Салман знаел за убиството на новинарот Џамал Кашоги. Во соопштението од Белата куќа, Трамп порачува дека и покрај тоа САД остануваат „доверлив партнер“ на Саудиска... Читај понатаму
Претставници на Владата на средба со поранешни вработени од Охис: Средствата од купопродажбата ќе се распределат на доверителите
Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, д-р Кочо Анѓушев, министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, министерот задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, д-р Зоран Шапуриќ и генералиот секретар на Владата, д-р Драги Рашковски, остварија средба со претставници... Читај понатаму
Ски-центарот Банско веќе нема да употребува пластика за еднократна употреба
Скијачкиот центар Банско влегува во историјата, како прв каде веќе нема да се употребуваат пластични производи за еднократна употреба, соопшти денеска концесионерот на скијачкиот центар „Јулен“. Пластичните шишиња во рестораните ќе бидат заменети со стакло, а чашите за кафе со картонски. Линиите за јадење ќе бидат од материјал кој... Читај понатаму