Агенда.мк

контент агрегатор

Еуромакс: Лажни вести и говор на омраза не е граѓански активизам
Вклученост, навремено и точно информирање на сите засегнати страни за сите карактеристики и придобивки од идниот рудник се принципите според кои работи концесионерот на проектот рудник за бакар Иловица-Штука, Еуромакс Ресоурцес. Ја поддржуваме секоја активност за заштита на животната средина која е поткрепена со точни информации, но лажните вести... Читај понатаму
На Денови на комуникации стигнува најдобриот експерт за односи со јавност во светот
Следниот и воедно последен најавен предавач на овогодинешната богата програма на фестивалот е глобалниот потпретседател на компанијата Philip Morris International и наградуван експерт за односи со јавност Веќе е познато дека богатата програма на овогодишниот фестивал Денови на комуникации нуди за секого по нешто во комуникациската индустрија. Покрај разните... Читај понатаму
DC Comics со приговор за новиот јублиеен амблем на фудбалскиот клуб Валенсија
Американскиот издавач на стрипови DC Comics, познат по своите ликови Бетмен, Супермен, Вондер Вуман, Флеш и други, поднесе приговор против шпанскиот фудбалски клуб Валенсија поради новото лого на клубот. Имено, по повод 100-годишнината од основањето, фудбалскиот клуб Валенсија претстави нов амблем кој прикажува лилјак со отворени крилја во златно-црна... Читај понатаму
DC Comics со приговор за новиот јубилеен амблем на фудбалскиот клуб Валенсија
Американскиот издавач на стрипови DC Comics, познат по своите ликови Бетмен, Супермен, Вондер Вуман, Флеш и други, поднесе приговор против шпанскиот фудбалски клуб Валенсија поради новото лого на клубот. Имено, по повод 100-годишнината од основањето, фудбалскиот клуб Валенсија претстави нов амблем кој прикажува лилјак со отворени крилја во златно-црна... Читај понатаму
Отворен е национален конкурс „Иновативно претпријатие на годината“
Фондацијата Претприемачки Сервис за Млади во рамки на проектот „Јакнење на капацитетите на малите и средни претпријатија преку подобрена поддршка за иновации“, финансиран од ЕУ, објавува конкурс до сите компании регистрирани во државата за избор на „Иновативно претпријатие на годината“.  Националниот конкурс „Иновативно претпријатие на годината“ е признание кое... Читај понатаму
Во новата кампања моделите на Ауди станаа синхронизирани пливачи
Ауди започна кампања во која асфалтните патишта се заменети со вода со цел на новите модели да им се даде вистинска бина на која ќе ја покажат сета своја грациозност и маневрирање. Во кампањата, која беше креирана од страна на Агенцијата BBH Лондон е направен специјална базен, каде што... Читај понатаму
Меѓународна премиера на „Готлиб“ на интернационалниот фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао
Краткиот анимиран филм „Готлиб“ во режија на Крсте Господиновски, по премиерното прикажување на домашниот филмски фесетивал Синедејс, својата меѓународна премиера ќе ја има на интернационалниот фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао, Шпанија. Заедно со уште 32 филма, „Готлиб“ ќе се натпреварува во официјалната конкуренција за една од наградите... Читај понатаму
Почнува Baselworld 2019 – што сѐ има ново од Rolex, Hublot, Tudor, Breitling, Tag Heuer, Zenith…
Заедно со пролетта почнува и новото издание на најголемиот светски собир на часовничарски ентузијасти – Baselworld, кој се одржува од 21-26 март во Базел, Швајцарија. Расшкошните штандови го исполнуваат просторот на изложбениот центар во Базил, презентирајќи ги најдобрите иновации кои ги нудат гигантите на часовничарската индустрија, вклучувајќи ги Rolex,... Читај понатаму
Дизни ја презема забавната програма на 21st Century Fox за 71 милијарди долари
Компанијата Дизни го комплетираше преземањето на забавната програма на 21st Century Fox во рамките на 71 милијарди долари вредната трансакција со што официјално ја финишираше зделката за откуп на поголем дел од активите на филмскиот и телевизиски холдинг. Според договорот, под контрола на Дизни ќе преминат филмските и ТВ... Читај понатаму
Fixie Period Panties повторно предизвикува со својата кампања
Што сѐ мажите прават за да не прокрвават? По успешниот социјален експеримент во кој брендот Fixie Period Panties успеа да поттикне отворен разговор за менструацијата на социјалните мрежи, сега повторно предизвикува со нова кампања. Кампањата на хумористичен начин го споредува машко – женскиот свет, алудирајќи на сите видови заштита... Читај понатаму