Агенда.мк

контент агрегатор

Посна пита со мак и ореви Посна пита со мак и ореви
Кој е за вкусен посен колач? Ако ви недостигаат вкусни идеи за посни рецепти за празниците кои ни престојат, вие сте на вистинското место.... Посна пита со мак и ореви

Кој е за вкусен посен колач? Ако ви недостигаат вкусни идеи за посни рецепти за празниците кои ни престојат, вие сте на вистинското место. Благодарение на Лана имаме одличен рецепт за посна пита со мак и ореви. Со една подготовка ќе добиете колач со два различни вкусови кој ќе ја разубави вашата празнична трпеза.

Вкуснава пита со мак и ореви не содржи јајца и млеко, па е совршена за посните слави кои ни престојат. Со текот на времето и откако ќе отстои станува повкусна, па така слободно може да ја направите неколку денови пред сервирање. Особината на овој рецепт, што е со два различни фила ќе даде можност за да бирате вкус, а тоа е уште една предност за овој десерт.

Состојки: 500 г брашно 250 мл кисела вода 75 мл масло 2 лажици шеќер 25 г свеж квасец За фил од ореви: 250 г мелени ореви 250 г шеќер во прав 1 ќесичка ванилин шеќер мармалад од кајсија по потреба За фил од мак: 250 г мелен мак 250 г шеќер во прав 1 ќесичка ванилин шеќер рендана кора од лимон мармалад од вишни или сливи по потреба. Подготовка: Во длабок сад за месење ставете квасец, лажичка шеќер и

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *