Агенда.мк

контент агрегатор

Пица со блитва Пица со блитва
Еднаш реков „Оваа блитвата немам пробано да ја ставам уште во торта“. Згрешив. Немав пробано да си направам пица со блитва ? Пред скоро... Пица со блитва

Еднаш реков „Оваа блитвата немам пробано да ја ставам уште во торта“. Згрешив. Немав пробано да си направам пица со блитва ? Пред скоро точно 1 година, на ланскиот мој роденден, за првпат пробав пица со спанаќ во Рим. Од таму е инспирацијата да си направам и дома оти нели блитвата и спанаќот се како близнаци, па исто е дали ќе ставиш блитва или спанаќ, а и роденденот ми се ближи па така и ми текна. Да не претерувам, ама можно е оваа моја пица да е и поубава од таа Римската. Тестото си го правам дома, од вчера беше направено, не купувам повеќе готови теста и онака од никогаш не ми биле ни убави. Мислам и дека толку убаво до сега го немам погодено. Почнавме да се разбираме со тестата и да зборуваме на ист јазик.

Подготовка
Измешајте го квасецот со шеќерот и топлата вода. Во вангла ставете го брашното, додадете ја солта, маслото, прашокот за пециво и полека додавајте ја водата со квасецот и замесете меко тесто кое не се лепи. По потреба додадете малку брашно или вода. Месете го тестото убаво 5 минути и оставете го покриено да нарасне околу 1 час. Во меѓувреме направете го филот.

Обарете

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *