Агенда.мк

контент агрегатор

4 природни третмани против афти во усната празнина 4 природни третмани против афти во усната празнина
Иако афтите не се заразни и не се опасни по здравјето, болката и печењето кои тие ги предизвикуваат се многу иритирачки. Пострашно е тоа... 4 природни третмани против афти во усната празнина

Иако афтите не се заразни и не се опасни по здравјето, болката и печењето кои тие ги предизвикуваат се многу иритирачки. Пострашно е тоа што зараснуваат многу бавно бидејќи иритираното место постојано се влажни од плунката во усната празнина. Но, за среќа постојат повеќе природни третмани со чија помош може да си помогнете и да ги ублажите непријатните симптоми предизвикани од афти во усната празнина. Во продолжение ви откриваме дел од нив.

Афтите претставуваат мали и многу болни ранички (чиреви или улцерации) кои се појавуваат на слузокожата во усната празнина. Може да бидат бели, сиви или жолти, а се појавуваат поединечно или во групи.  Најчесто се појавуваат на врвот или на краевите на јазикот, на внатрешната страна на образите или на внатрешните краеви на усните.

Паста од сода бикарбона на 2 начини Состојки: Начин на подготовка и употреба: Во помал сад растворете мала количина од содата бикарбона со неколку капки вода или за уште подобар ефект, користете мед. Вака подготвената паста нанесете ја директно на заболеното место со помош на стапче за чистење уши и оставете ја да се исуши/отстои околу 10-15 секунди. Ако е зафатено поголемо место, може да ја измасирате површината со чисти прсти. Содата бикарбона ќе го

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *