Агенда.мк

контент агрегатор

Потпечена тава со пилешко месо и зеленчук Потпечена тава со пилешко месо и зеленчук
Креaтивната Лидија секогаш изобилува со вкусни рецепти за фамилијарни ручеци. Па така, денес издвоиме за вас еден одличен рецепт за потпечена тава со пилешко... Потпечена тава со пилешко месо и зеленчук

Креaтивната Лидија секогаш изобилува со вкусни рецепти за фамилијарни ручеци. Па така, денес издвоиме за вас еден одличен рецепт за потпечена тава со пилешко месо и зеленчук. Пробајте го и израдувајте ги вашите сакани со вкусен и хранлив домашен ручек.

Доколку овој викенд немате идеја што вкусно да им подготвите на вашите најблиски, направете им ваква тава. Изобилството од зеленчук и варените копани го прават ова јадење баш хранливо и здраво. Па, доколку се грижите на вашите сакани секогаш да им принесете домашен и здрав оброк, тогаш овој рецепт е вистинскиот за вас.

Состојки: 1,5 кг пилешки копани 1 тиквичка 1 модар патлиџан 2 пиперки 4-5 помали компири За прелив: 400 мл од водата во кој се варело пилешкото месо 200 мл вода 6 лажички доматно пире пилешки бујон или 1 коцка за супа малку чили зачин по желба 1 лажичка црвена пипер сол и црн пипер по вкус. Подготовка: Во длабок сад со вода сварете ги пилешките копани. Во меѓувреме, додека се вари пилешкото месо, подгответе го и зеленчукот. Компирите, тиквичката и модриот патлиџан темелно измијте ги и излупете ги. Кромидот и лукот исчистете ги од лушпите, а пиперките од семките. Исчистениот зеленчук исечете го на помали парчиња. Во

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *